کارگو تجارت مشتاقی
09159153214
پرش به محتوا

بهترین مشاوره در مورد خرید چین را از ما بخواهید

خانه » وبلاگ بازرگانی مشتاقی » تفاوت کارگو و فریت بار

تفاوت کارگو و فریت بار

  • از

کارگو و فریت بار چه تفاوتی باهم دارند؟

کارگو  و فریت بار چه تفاوتی دارند؟ به طور  کلی میتوان گفت محموله هایی که دارای ماهیت تجاری هستند و به صورت حمل بار هوایی انتقال می یابد در اصطلاح کارگو هستند، به عنوان نمونه   تجار بین المللی برای ارسال کالاهای خود یا کالاهای خریداری شده از همین روش استفاده می نمایند و با هواپیماهای خاص و مخصوص  مانند هواپیما های غول پیکر مثل بلوگا یا آنتونف 225 ارسال می شود و افرادی که نیت  مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشور های دیگر را دارند می تواند بارهای و لوازم مورد نیاز خود را با استفاده از شرکت های فریت و حمل بار هوایی به کشور مقصد ارسال نمایند. بطور شفاف فریت بار یک بار  خصوصی بوده و ماهیت تجاری ندارد. و بیشتر مسافرین و مهاجرینی که قصد عزیمت به کشورهای دیگر را دارند محموله هایی مثل  ظروف آشپزخانه، سرویس های چینی، لوازم منزل، لوازم شخصی،  البسه، کتاب و … دارند که نمی توانند به همراه خود ببرند و باید از این طرح که با هزینه پایین فراهم  است استفاده  کنند.

و نکته مهم این است برای  فریت بار نیاز به انجام مراحل صادراتی نیست.

به طور کلی برای حمل یک محموله جدای از محتویات آن، ۴ روش اصلی دارد:

  •  هوایی
  • زمینی
  • دریایی
  • ریلی

همچنین محموله می‌تواند ماهیت تجاری یا غیر تجاری مثل  وسایل شخصی و مواردی از این قبیل را داشته باشد.

تجار در برخی از موارد برای فرستادن  محموله‌های تجاری خود و صادر کردن آن‌ها به کشور دیگری از روش هوایی استفاده می نمایند، که به این نوع از محموله‌ها کارگو می گویند. دقت داشته باشید که محموله حتما ماهیت تجاری دارد. (معمولا به هدف کسب درآمد و فروش در کشور مقصد صادر می‌کنند ) و همچنین بار از طریق مسیرهای هوایی به مقصد ارسال می گردد.

نتیجه میگیریم، در دیدگاه سنتی، فریت بار شامل محصولاتی است که از طریق کامیون یا قطار از طریق حمل و نقل زمینی و ریلی صورت می گیرد؛ در حالی که کارگو به کالاهایی اشاره دارد که از طریق کشتی یا هواپیما به خارج از کشور منتقل می شوند. توجه به اینکه فریت بار و کارگو دو روش مختلف برای حمل و نقل بارمی باشند، در ادامه به مقایسه آن‌ها در بعضی از نمونه های مختلف بیشتر پرداخته خواهد شد:

تفاوت کارگو  و فریت با، کارگو و فریت بار، کارگو چین فریت بار چین

مقایسه کارگو با فریت بار از لحاظ هزینه

فریت بار مناسب تر از کارگو است. در فریت بار، مشتری تنها هزینه‌ی فضایی که بارش در وسیله نقلیه فضا می گیرد  را پرداخت می‌کند، در حالی که در کارگو، مشتری باید هزینه‌های بیشتری را بپردازد که شامل بیمه، بسته‌بندی، نگهداری و غیره می‌شود. بنابراین، اگر برای مشتری مهمترین اولویت هزینه باشد، فریت بار می‌تواند گزینه‌ی بهتری باشد.

پیشنهاد مطالعه: کارگو چیست؟

مقایسه کارگو با فریت بار از لحاظ زمان

کارگو خیلی  بهتر از فریت بار عمل می‌کند. در کارگو، مشتری می‌تواند زمان تحویل بار رامشخص  کند و شرکت حمل و نقل نیز برای تحویل بار در زمان مورد نظر اقدام می نماید. در فریت بار، زمان تحویل بار توسط شرکت حمل و نقل تعیین می‌گردد و مشتری نمی‌تواند زمان تحویل بار را تغییر دهد. بنابراین، اگر برای مشتری مهمترین گزینه  زمان است، کارگو گزینه‌ی مناسب‌تری می باشد.

مقایسه کارگو با فریت بار از لحاظ خدمات

کارگو نسبت به فریت بار دارای خدمات بیشتری است. در کارگو، شرکت حمل و نقل خدماتی مانند بسته‌بندی، بیمه، نگهداری و غیره را به مشتریان ارائه می‌دهد، در صورتی که  در فریت بار، این خدمات به عهده‌ی مشتری می باشد . بنابراین، اگر برای مشتری مهمترین اولویت خدمات است، کارگو می‌تواند گزینه‌ی کاملا مناسبی باشد .

مقایسه کارگو با فریت بار از لحاظ نوع بار

نوع بار نیز می‌تواند در انتخاب بین فریت بار و کارگو تاثیر بسزایی داشته باشد. برای بارهای دارای وزن زیاد و حجیم و برای حمل بین المللی، کارگو انتخاب مناسبی نیز می باشد ، در حالی که برای بارهای سبک و حمل درون شهری، فریت بار می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری باشد.

مقایسه کارگو با فریت بار از نظر مسافت حمل

مسافت حمل نیز می‌تواند در انتخاب بین فریت بار و کارگو تاثیرگذارمی باشد. در حمل بارهای کوتاه، فریت بار ممکن است بهترین گزینه باشد، چون  هزینه‌ی کمتری دارد و زمان تحویل بار نیز معمولاً کمتر است. در حمل بارهای بلند مدت و بین المللی با مسافت طولانی، کارگو ممکن است گزینه‌ی بهتری باشد، زیرا خدمات بیشتری را ارائه می‌دهد و مشتری می‌تواند زمان تحویل بار را نمایید .

مقایسه کارگو با فریت بار با توجه به بودجه مشتری

یکی دیگر از عوامل موثر، بودجه مشتری است. اگر مشتری برایش مهمترین اولویت هزینه است، فریت بار می‌تواند گزینه‌ی مناسب‌تری باشد. اگر اما مشتری برایش مهمترین اولویت زمان و خدمات است، کارگو می‌تواند گزینه‌ی پیشنهادی مناسب‌تری باشد.

برای حمل بار های خطرناک کارگو بهتر است یا فریت بار؟

در صورت حمل بارهای خطرناک مانند مواد شیمیایی، فریت بار ممکن است گزینه‌ی بهتری باشد. زیرا شرکت حمل و نقل در این حالت معمولاً با حسار هایی  روبروست و کارگو نمی‌تواند این نوع بارها را حمل کند.

در نهایت، انتخاب بین فریت بار و کارگو بستگی به نیاز و مدیریت بار مشتری دارد. در برخی موارد، ترکیب این دو روش نیز می‌تواند کامل ترین گزینه باشد، به عنوان مثال استفاده از کارگو برای بارهای با ارزش و حساس و استفاده از فریت بار برای بارهای دارای وزن بسیار و حجیم استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید